údolí slonů 01údolí slonů 02údolí slonů 03údolí slonů 04údolí slonů 05údolí slonů 06údolí slonů 07údolí slonů 08údolí slonů 09údolí slonů 10

Druhý víkend v červnu jsem zavítala do pražské zoo, krátký to čas po ničivých povodních, které zasáhly téměř celé Čechy. Atmosféra byla komorní, návštěvníků podstatně méně než obvykle. Celá dolní část zoo, pro všechny zvědavce uzavřená, působila tak trochu smutně a opuštěně. Ostatně potrvá to ještě pár týdnů, než ji pracovníci zahrady opět zprovozní a otevřenou veřejnosti.

Nicméně počasí bylo krásné, vybízelo vydat se do zoo a podpořit ji svou přítomností. Zvířata v horní části, zmožená úmorným vedrem, byla v nejednom případě ponořená do odpoledního šlofíku. Ale co nešlo přehlédnout! Nový pavilon slonů a hrochů! Slony byl obydlen již na jaře 2012, slavnostního otevření se dočkal ale až rok poté, tedy na jaře 2013. Sloni a slůně se dočkali nového domova, bezpečně vysoko od záplavové oblasti. Tento rozsáhlý moderní areál byl pojmenován ÚDOLÍ SLONŮ a svým sloním obyvatelům nabízí dostatečný komfort. Vlastní budova obsahuje drbadla, bazén či pískoviště. Okolí budovy zahrnuje dva velké venkovní výběhy, jeden menší pro samce, druhý větší pro chovné stádo a oba jsou vybaveny bazény.

Zahrada pamatovala i na samotné návštěvníky. Rozptýlit nás může nejenom pohled na roztomilé sloní mládě, ale i řada odlitků slonů, buddhistických svatyní, sloních bohů, sloní kašny i sloního simulátoru, tj. možnost zažít pravou jízdu na hřbetě slona. Všichni si ale stejně domyslíme, že skutečnou jízdu na zádech slona lze nasimulovat jen těžko. Pokud se do zoo teprve chystáte nebo to teprve zvažujete, zde je malá ochutnávka. Ať se Vám líbí.mezi

The second week of June, I visited Prague’s Zoo. It was shortly after the Zoo, along with other parts of Bohemia, had been struck with floods. There were significantly less visitors than usual. The whole lower part of the zoo seemed deserted and sad. It will take some time for zoo employees to repair it and make it accessible for visitors.

Despite that, the weather was beautiful, suggesting a visit to the zoo could be both a nice stroll and an act of support. Animals in the upper part of the zoo, often tired of hotness, were having a good afternoon nap. One thing that couldn’t be overlooked – a new exposition for elephants and hippos. It had been inhabitated by elephants in the spring of 2012, ceremonial opening had been held in the spring of 2013. All elephants including one elephant calf had finally gotten their new home in safety high above the flood zone. This rather vast modern site had been named The Valley of Elephants and had brought a new comfort to the lives of its inhabitants. The main building contained scratchers, swimming pool, and sandpit. Around it there were two outdoor sites – a smaller one for a male elephant, the second one for herd of females and their calves. Both outdoor sites were equipped with swimming pools.

The Zoo had remembered for visitors too. You could easily get distracted by the sight of a cute elephant baby, many of elephant castings, buddha shrines, elephant gods, fountains, and by an elephant simulator that gives visitors a taste of how it feels to ride an elephant – but we all sense that real elephantback riding would be different. If you zoo visit is yet to come, here’s a little preview. Enjoy.

 

photos by me © bohemiansymphony.net 2013