produkty-sperky-4803

brož/brooch: kabelkyabizuterie.cz

Tato malá, pět centimetrů široká brož, mě zaujala na první pohled svou hravostí. Asi si řeknete, „kdo by si dobrovolně připevnil na šaty myš?!“ Já ano. Jestli je Váš outfit příliš vážný a drží se při zemi, a Vy stále hledáte něco, čím ho odlehčit a povznést, brož myšky je to pravé! Mít větší kočku, bude následovat příkladu tygra a vydá se na lov! :-) Naneštěstí, mé dvě jediné brože lovkyň hlodavců dosahují stejných rozměrů jako ta myš. Ale na druhou stranu, byl by to pak vyrovnaný souboj. ;-)

A ještě jedna maličkost na závěr. Jsou to dva dny, co jsem se přihlásila na Facebook. Nikdy jsem si nemyslela, že se to stane; můj život se velmi snadno obešel i bez něj. A pořád se obejde. :-) To jenom můj blog, který vytvářím s láskou a nadšením, žádal otevřít se světu ještě víc. Tedy, zde je odkaz, třeba se někdy stavíte i tam. ;-)

A další maličkost, tentokrát poslední. :-) Malé avízo pro příště – nejpozději do týdne se můžete těšit na další outfitové fotky. Fotili jsme v Havlíčkových sadech, známých spíše jako Grébovka a vyšly nám překrásné snímky. Můj fotografický tým, tj. já a fotograf, se s každým dalším focením zlepšujeme, tak snad se Vám bude výsledek líbit. ;-) A teď už vážně ahoj, přeju hezký den!

mezi

This small, five centimeters wide brooch, impressed me at the first sight with its playfulness.  One may perhaps wonder: “Who would voluntarily put a mouse on their dress?” Well, I would. If your outfit is too serious, too down-to-earth, and you’re still looking for something to lighten or uplift it, then the mouse brooch is just that thing for you! If I had a bigger cat I would probably followed the example of the tiger and it would go hunting! :-) Unfortunately for them, my only two brooches of rodent-hunters have about the same dimensions as the mouse. But on the other hand, it would an even match. ;-)

To finish with, I have one more little thing. It’s been two days since I signed up on Facebook. I never thought that this would happen.  My life could easily do without it. And I still do… :-) It’s just for my blog’s case. Since I create it with such a great passion and enthusiasm, it needed to be opened up to the world even more. So, there comes the link you may want to check out. ;-)

And another little thing, the last one, really. :-) Let me give you a heads up for the next time – within one week, you can expect further outfit photos. The photo shoot took place in Havlíčkovy sady Park (also called “Grébovka”) and the pictures came out beautifully. My photo-team, consisting of myself and a photographer, is getting better with each photo-session so hopefully, you will like the result. ;-) And now, it’s really time for me to say bye and wish you all a nice day!

 

photo by FotoEmotion © bohemiansymphony.net 2013