produkty-sperky-4855

brož/brooch: kabelkyabizuterie.cz

Brož raka je tak trochu broží interaktivní, byť se to na první pohled nezdá. Není vyrobená z jednoho uceleného kusu kovu, ale ze dvou. Ocásek a zbytek korýšova těla jsou propojeny nepostřehnutelným očkem. Podle toho, jak brož upevníte, se ocásek hýbe a rak získává originální tvar, jednou takový, podruhé onaký. Krom toho je z druhé strany vybaven opět neviditelným očkem, takže z brože je v mžiku náhrdelník. :-) Zpracování je opět precizní. To, co mě zaujalo už od samého počátku, jsou ráčkova důkladná klepeta, fousky a hlavička. Taky se Vám líbí?

Ještě Vám prozradím, že na samém konci týdne se můžete těšit na první oficiální outfitové fotky. Fotili jsme ve Valdštejnské zahradě, a pokud mohu soudit, focení se vydařilo a vznikly moc pěkné snímky. Abych řekla pravdu, původně mé představy zahrnovaly několikero příspěvků z kategorie outfits již v průběhu července. Naneštěstí, člověk míní, život mění. A tak, téměř na konci srpna, Vám mohu slavnostně oznámit, že tyto stránky již brzy doznají, doufejme pravidelný, přísun nových příspěvků z mého šatníku! :-)

mezi

The crayfish brooch is a bit interactive one, although it doesn’t look like it at the first sight. It is not made ​​of one coherent piece of metal. It is made of the two pieces. The tail of this crustacean is connected to the rest of the body by an almost imperceptible eyelet. Depending on how you attach the brooch to the clothes, the tail is able to move and crayfish gets its unique but changeable shape – once this and then another. Moreover, the other side is fitted with another invisible eyelet, so the brooch can be turned into a necklace in a jiffy. :-) And again, the workmanship is precise. What caught my eye from the very beginning are thorough claws, whiskers and the head of the crayfish. Do you like it as well?

Let me reveal to you, that at the very end of this week, you can expect the first official outfit photos. We took the pictures in the Wallenstein Garden and as far as I can tell, the photo shoot was successful and we created some very nice pictures. To be honest, the original idea had been to include several various posts from the outfit category back in July. Unfortunately, man proposes – life disposes.  So finally, almost at the end of August, I can officially announce that this site will soon get, hopefully regular, feed of new posts right from my wardrobe! :-)

 

 photo by FotoEmotion © bohemiansymphony.net 2013