AAA_1640_1

Pokud jste si za poslední týdny ne-li měsíce odvykli na zásobu nových receptů, mám pro Vás dobrou zprávu. Dosud jsem rubriku z tajů své kuchyně nepatřičně zanedbávala, je proto čas na změnu a návrat do starých kolejí. Přestože sezóna medvědího česneku je už za námi, seznámím Vás dnes se skvělým a zároveň jednoduchým receptem, který se mi dostal pod ruku na samém sklonku sezóny této skvělé a výrazné rostlinky. Pokud jste si zamrazili svazeček, dobrý tah, můžete recept zkusit. Ostatní z Vás se můžou nechat inspirovat a česnek nahradit třeba pórkem nebo hříbky (recept najdete zde).

Co budete na dvě porce potřebovat? Arborio rýži či jinou kulatozrnnou rýži, svazek medvědího česneku nadrobno nakrájeného, 50 ml suchého bílého vína, 500 ml zeleninového vývaru, 1 šalotku na jemno nakrájenou, dvě poctivé lžíce másla, dvě vrchovaté lžíce parmazánu, panenský olivový olej, sůl a bílý (případně čtyřbarevný) pepř.

AAA_1238_1

1Na rozehřátém oleji zpěníme šalotku, přidáme rýži, důkladně promícháme a krátce orestujeme. Přilijeme bílé víno a necháme odpařit. Správná kašovitá konzistence italského rizota si nyní vyžádá náš čas i přítomnost. Do hrnce přilijeme takové množství vývaru, aby mírně převyšoval rýži. Promícháme, necháme odpařit a proces postupně opakujeme.

2Po zhruba 15 až 20 minutách, kdy rýže získá šťavnatou kašovitou podobu a rýže je uvařená al dente, tj. na skus, hrnec sejmeme z plotny. Vývarem nasáklou rýži zjemníme máslem, přikryjeme utěrkou a necháme pět minut odpočívat. Teprve poté zamícháme, osolíme, opepříme a přidáme parmazán. Na samém konci vmícháme medvědí česnek. Hotovo, dobrou chuť!

AAA_1630_1

 

photos by me © bohemiansymphony.net 2015