001. DSC_7357 JPB

YELLOWSTONSKÝ NÁRODNÍ PARK, toť země ohně a síry, nádherných jezer i zlatavých kaňonů. Na rozloze 9000 km² skýtá snad všechny krásy světa. Je nejstarším národním parkem na světě, byl založen roku 1872, a řekla bych, že je zdaleka i nejzajímavějším. Země bohatá na gejzíry, horké prameny s jezírky a bahenní sopky se může pyšnit dlouhou a zajímavou historií; sopečná činnost v YELLOWSTONU je v plné pohotovosti již dva milióny let a dosud si nedala pauzu. Výjimkou není ani obrovský gejzír OLD FAITHFUL. Přibližně každých 90 minut z něj vytryskne na 30 300 litrů vody do výšky 55 metrů při teplotě 95,5 °C. Pára se činí ještě víc, je horká kolem 176°C.

002. DSC_7368 JPB 003. IMG_1224 JPB 004. IMG_1237 JPB 005. DSC_7383 JPB 006. DSC_7381 JPB

Pramen GRAND PRISMATIC SPRING je bezesporu jedním z nejúžasnějších zázraků přírody.  Připomíná azurově modré oko, jehož zlatavé řasy se kroutí a září jako sluneční paprsky. Je široké 113 metrů a hluboké 37 metrů. Je permanentně zahalené v oparu, z jeho krásy většinou vidíte jen modravou záři prostupující hustou a horkou mlhou. Alespoň zlaté řasy jsou nepřehlédnutelné, po dřevěných chodníčkách podél „oka“ je neminete. Pokud však chcete vidět jeho půvaby bez kompromisu, není lepšího výhledu než ze vzduchu…

007. DSC_7384 JPB 008. DSC_7373 JPB 009. DSC_7386 JPB 10. IMG_1254 JPB

GREAT FOUNTAIN GEYSER

11. DSC_7400 JPB 12. DSC_7403 JPB

Kouzlo YELLOWSTONSKÝCH gejzírů a jiných hydrotermálních jevů spočívá v zahřívání podzemních vod vulkanickým teplem. Vody, horkem zahřáté, se derou na povrch a cestou uvolňují z hornin snáze rozpustné složky, většinou vodnatý oxid křemičitý. Horniny, promyté horkými roztoky, pak mají většinou světle žlutou barvu, která dala parku jeho jméno: YELLOW STONE neboli žlutý kámen.

13. DSC_7427 JPB 14. DSC_7442 JPB 15. DSC_7448 JPB

PRONGHORN neboli VIDLOROH v akci.

16. DSC_7449 JPB 17. DSC_7421 JPB 18. IMG_1296 JPB

Žádný návštěvník, tedy ani my, nemůže ignorovat pohled na řadu vypálených ploch s padlými či stále ještě stojícími mrtvými kmeny šedavé barvy. Zeleň prorostlá mezi nimi skýtá tak trochu bizarní pohled… Má to ale své vysvětlení. Až do roku 1988 bylo strategií parku hasit každý požár, a to pokud možnost co nejdřív. Nikoho do té doby nenapadlo, že oheň je nedílnou součástí života lesa. Proč? Protože odumřelou hmotu vrací do koloběhu, pro zvířenu vytváří nové pastviny a v neposlední řadě omlazuje les. Rok 1988, kdy polovinu Yellowstonu zasáhl rozsáhlý a zničující požár, tuto strategii změnil aneb obrovské množství přírodního paliva, které se za dlouhé roky v parku nahromadilo, chtělo pryč a dalo to náležitě vědět. Od té doby mají lesní požáry zelenou, pokud ovšem neohrožují životy nebo majetek. Ekosystém tak může zdravě fungovat.

19. DSC_7456 JPB

NÁRODNÍ PARK GRAND TETON není jediným klenotem státu WYOMING. Na severu, ve svém levém růžku, schovává další ze svých pokladů – NÁRODNÍ PARK YELLOWSTONE. Na rozdíl od TETONU je jeho krajina rozmanitější. Není divu, vždyť zabírá obrovských 8980 km², což je přibližně sedmkrát víc plochy než jakou zabírá jeho jižnější kolega.

Na YELLOWSTONE máme dva dny, což není moc; dokonce i pravidlo tří dnů zde neplatí. Máme však svůj program, nechceme se nikam hnát a tak víme na co prvního dne zaměřit svoji pozornost – na nejcennější cennosti kraje – gejzíry a horké prameny. Když vjíždíme do parku, vítají nás lesy pokryté zbytkem sněhu. Ani to není překvapením. V YELLOWSTONU panuje po dlouhé měsíce zima, zima a zase jenom zima; léto se staví na návštěvu začátkem června a rozloučí se koncem srpna. Na druhou stranu, zvěř si v nepříznivých podmínkách dokáže i tak poradit – horké prameny to jistí.

Naší první zastávkou je OLD FAITHFUL GEYSER. Přicházíme přesně na čas, gejzír se právě chystá na své představení. Čekáme jen pár minut a show začíná. Hektolitry vody vystřikují do nebes doprovázené oblaky horké páry. Celé to trvá jen pár minut, podívaná to ale byla skvělá. Není v tom ale sám. Přesto nemá cenu jmenovat další gejzíry z programu dne. Bylo jich dost a všechny byly úžasné. Každý z nich je úchvatný a jedinečný, své okolí zahalují do oblaků dýmu, vzduch naplňují pachem síry. Krajina se postupně mění. Žlutý kámen střídá jednou svěží zeleň, podruhé mrtvý les. Narážíme na bizony, pronghorny (vidlorohy) a dokonce i medvědy černé (tentokrát z bezpečné vzdálenosti). Den se chýlí ke konci, YELLOWSTONE zůstává; dáváme mu sbohem a zítra opět nashledanou.

 

photos by me & Mr. JPB © bohemiansymphony.net 2014