01. IMG_0407

Slavná dominanta San Francisca, červený Golden Gate Bridge, není jediným mostem klenoucím se přes studené vody Sanfranciského zálivu. Má totiž stříbrného bratříčka a tím je OAKLAND BAY BRIDGE. Cestou na Alcatraz vypadají oba dva téměř stejně, jsou stejně majestátní a BAY BRIDGE, jak je místními spíše nazýván, přivítal své první čtyřkolové návštěvníky již o šest měsíců dříve. Konkrétně v listopadu roku 1936. V porovnání s jeho slavnějším kolegou mu nic nechybí… Až na tu magickou červeno-oranžovou barvu, vedle které působí stříbrná tak nespravedlivě všedně…

02. DSC_6802

Modrá obloha, slunečné počasí a jen mírný vánek. Ano, předchozí fotka mate (a nebude jediná). Obě jsou ze stejného dne a obě přinášejí důkaz o nepředvídatelnosti sanfranciského počasí. Sami jsme to zažili na vlastní kůži. Chvílemi bylo drsnější a chvílemi mírné, a přesto jsme bez slunečních brýlí nedali ani ránu. Teploty kolem 20°C zde jsou standardem a i v nejstudenějším měsíci lednu zde naměří krásných 13°C. A ano, v pozadí opět vidíte OAKLAND BAY BRIDGE a po pravé straně část mrakodrapů tzv. FINANČNÍHO DISTRIKTU, včetně TRANSAMERICA PYRAMID.

03. DSC_6684

Nejvyšší mrakodrap San Francisca a (další) symbol města, toť TRANSAMERICA PYRAMID, snad z každého místa ve městě viditelný. A také jedna z nejkrásnějších budov americké architektury. Tato kráska, tvarem připomínající štíhlou bílou čtyřbokou pyramidu, byla dokončena v roce 1972. Dnes si lze bez ní San Francisco jen stěží představit. O to víc překvapí, že v době svého vzniku moc velké nadšení nevzbuzovala, spíš naopak… A ještě jedna maličkost. Pokud Vás zajímá, co se nachází v postranních křidélkách hned u samotné špičky, není snazší otázky k zodpovězení. V jedné jsou výtahové šachty a v druhé schodiště; plus, chrání budovu před zemětřesením.

04. DSC_6697

COIT TOWER, další z nepřehlédnutelných dominant města. Se svými 64 metry ztrácí jen metr a půl na pražskou Petřínskou rozhlednu a cesta k ní je, zjednodušeně řečeno, rázu dvojího. Když nad městem vládne mlha, můžete zvolit pohodlnou cestu autem, anebo můžete zvolit cestu pěšmo a stejně jako my zdolávat jeden strmý kopec za druhým, další a další schody, bojovat s pomalu ale jistě docházejícími silami, krátícím se dechem a chvílemi i dost silným větrem. Odměnou Vám bude za krásného počasí úžasný výhled, pocit bezprostředního “tady a teď” a samozřejmě nádherná sanfranciská architektura geniálně vsazená do strmých kopečků. :-)

05. DSC_6701

Viděli jste VERTIGO z dílny krále hororů Alfreda Hitchcocka? Pokud ne, je na čase to napravit. San Francisco a COIT TOWER v něm po boku Jamese Stewarta a Kim Novak hrají hlavní roli. Ale nechme Hollywood stranou. Proč ten název? Proč COIT Tower? Postavena byla v roce 1933 na počest Lillie Hitchcock Coit a také jako pocta sanfranciským hasičům. O Lillie nemusíme vědět mnoho, pouze to, že byla významnou osobností města, která podporovala zdejší hasiče a sama se stala první dobrovolnou hasičkou ve městě. Na základě její poslední vůle byl veškerý její majetek použit na zkrášlení města, včetně výstavby této věže.

06. DSC_6722

Kdo chce, může věž zdolat až k samotnému vrcholu. Tuto příležitost jsme ovšem z důvodu naší „lásky“ k výškám nevyužili, zato jsme zhlédli nádherné nástěnné malby v přízemí věže, věnované obyvatelům města San Francisca/možná celé Californie – zemědělcům, pekařům, filmařům, námořníkům, geometrům, květinářkám, ale třeba i vězňům, řekla bych těm z Alcatrazu.

07. DSC_6708

A zde už je ALCATRAZ. Kryštof Kolumbus s Coit Tower za zády má krásný výhled, co říkáte?!

08. IMG_044810. IMG_043511. IMG_043612. DSC_6789

San Francisco zdaleka neleží na rovince, toť fakt zcela nepopiratelný; přinejmenším Hollywood jej udržuje v trvalém a neustálém povědomí celého světa. Věc druhá – jednou méně a jednou více strmé ulice, vždy čisté a povětšinou plné voňavé zeleně, vyžadují pohodlné boty a hlavně dobrou fyzičku (případně silné auto). Stoupání je v některých ulicích až 30%.

09. DSC_6731

A zase ty strmé kopečky města San Francisca. Nicméně to, co je na této fotce nejzajímavější, se nachází v její horní polovině. Vidíte tu klikatou cestu uprostřed fotky? To je jedna z nejstrmějších ulic ve městě a jmenuje se LOMBARD STREET. Tato červená silnice z cihel vysázená se pyšní úctyhodným čtyřicetistupňovým stoupáním a osmi ostrými zákruty. Je vybudována mezi obytnými domy a odshora až dolů ji zdobí koberce těch nejkrásnějších květin. Ne nadarmo se jí říká nejkrásnější ulice San Francisca!

16. IMG_048013. IMG_2321

Bez slavného MOLA 39 by San Francisco nebylo San Franciscem. Restaurace, suvenýry, tematické obchůdky, výhled na Alcatraz i výhled na v siestě si hovící lvouny hřivnaté. Charakteristický šum a vůně, vše stojí za to vnímat na 100 % a zároveň se nenechat ušlapat davem nekonečných turistů. :-)

17. IMG_0528

FISHERMAN’S WHARF OF SAN FRANCISCO alias RYBÁŘSKÉ DOKY. Velké kormidlo nedá vzniknout pochybnostem, že se nacházíte v nejnavštěvovanější části San Francisca. Nejlepší je zavítat sem v době oběda. Všudypřítomné vůně darů moře nenechají Vaše chuťové buňky dlouho imunní. Zdejší obchůdky i restaurace se předhánějí v nabídce těch nejchutnějších a samozřejmě nejčerstvějších krabů, humrů i krevet na x způsoby. Nejzajímavější byla bezesporu restaurace BUBA-GUMP SHRIMP CO. Ano, ano, Forrest Gump… Ulice se neobejdou bez živé hudby, tanečníků, malířů, karikaturistů a jiných (rádoby) umělců. Všude je živý ruch, hlava na hlavě a máte co dělat, aby jste se neztratili.

14. DSC_677915. IMG_2326

FISHERMAN´S WHARF ale není jen o jídle. Je i o historii. Pokud chcete, můžete navštívit muzeum vojenských ponorek (vlastně jsme narazili jen na jednu ponorku a můžete ji prošmejdit od shora až dolů) nebo tuto krásnou loď z druhé světové války, která zažila (a prý jako jedna z mála i přežila) vylodění v Normandii. Seznamte se, SS JEREMIAH O’BRIEN.

18. IMG_2361

A máme tu FISHERMAN´S WHARF potřetí. Přestože by bylo na místě potěšit Vás fotkou pověstné sanfranciské (české) tramvaje, bohužel Vás zklamu. Ano, tyto tramvaje jsme viděli, obdivovali i nafotili, jen tu vyjížďku jsme vynechali. Mohla za to příliš dlouhá fronta na pouhou jednu jedinou tramvaj. Tak jsme místo toho čas investovali do návštěvy GHIRARDELLI SQUARE. Vy zde vidíte jen věžičku, ale vězte, že se jedná o příjemné, byť nevelké nákupní centrum, z velké části věnované stejnojmenné čokoládě. :-)

19. IMG_0585

CHINA TOWN. Snad o každém trochu větším americkém městě se dá říct, že  má svou čínskou čtvrť. Ta v San Franciscu je prý se svou čínskou komunitou největší na světě, mimo Asii samozřejmě. Číňané sem přicházeli již v 50. létech 19. století především za prací, podíleli se na stavbě železnice, tvořili hojný zástup zlatokopů a velmi brzy se stali jedinečnou tváří města. Dnes je CHINA TOWN turistickou atrakcí, jejíž začátek avizuje tato velká vstupní brána do města ve městě. Slavnostního otevření se dočkala teprve v roce 1970.

20. IMG_0582

Čínský podpis je všudypřítomný. Každý dům, každý obchůdek i každá restaurace nedává vzniknout pochybnostem, kdo zde bydlí. Mě nejvíc zaujala vesměs klidná ulice s řadou činžovních domů s opravdu originální výzdobou fasády. Zde je jeden z nich. Ale stačí jít o kousek dál a v rušných ulicích naleznete davy lidí kupujících místní speciality, tj. ovoce, zeleninu, maso, ryby, bylinky, čaj, ale také suvenýry, starožitnosti, drahé kameny, hedvábí, porcelán nebo elektroniku. Opiová doupata a vykřičené domy jsou již minulostí, dnes je vystřídaly banky, obchody a restaurace. Pokud narazíte na Číňana, který neumí ani slovo anglicky, nedivte se, to je zcela běžné. Ale i to patří ke zdejší atmosféře.

San Francisco, jedno z nejkrásnějších měst na světě. Během našich cest po západu USA nemohlo v itineráři chybět. Ovšem jak by taky mohlo, naše cesta započala i končila právě zde. Když nepočítám den příletu, našeho času věnovaného tomuto městu bylo napočítáno na dva dny.

Parkujeme v podzemních garážích poblíž tzv. FINANČNÍHO DISTRIKTU a pěšky se vydáváme k zálivu. Bzukot centra města uvězněného ve stínu mrakodrapů postupně střídá lehkost Sanfranciského zálivu. Ani nevíte, jak se nám uleví. V prostředí těsných ulic s davy lidí, v nichž nejkřiklavěji působí uspěchaní byznysmeni kličkující nemalým počtem bezdomovců, se nedýchá lehce. Chcete utéct, být pryč, míjíte obchody i kolemjdoucí a chvílemi si v duchu gratulujete, že je jasný den a ne temná noc. Derete se na hladinu, ale zároveň zvědavě pokukujete po okolí a nic Vám neunikne. Je to pravda, v San Franciscu je skoro třikrát těsněji než v Praze…

Sanfranciský záliv je o něčem jiném. Paradoxně turistická oblast přináší uvolnění od těsných davů. Ano, i zde jich je požehnaně, ale dýcháte čerstvý slaný vzduch, vnímáte prostor a kocháte se pohledem na širokou vodní hladinu, míjíte mola, přístavy, trhy. Máme štěstí na krásné počasí. Sice bez svetru se neobejdeme, přesto sluneční brýle nesundáme z očí; obvyklá mlha se nám zdárně vyhýbá.

Pobřeží střídá vnitrozemí, necháváme za zády proslulé MOLO 39 i RYBÁŘSKÝ DOK, v kapse lístky na ALCATRAZ a vydáváme se na výšlap směr COIT TOWER, LOMBARD STREET a nakonec CHINA TOWN. Cesta je strmá, ale ulice jsou rovné, příležitost ztratit se nenastane. Výhled je úchvatný, taky to nejdražší bydlení najdete na místech jako jsou tato. Když opouštíme přelidněný CHINA TOWN (kam se hrabe Finanční distrikt) a vydáváme se zpět na hotel, jsme utahaní, ale plní dojmů. Až se vrátíme, bude se naše dovolená chýlit ke konci, zato nás přivítá ALCATRAZ!

 

 photos by me & Mr. JPB © bohemiansymphony.net 2014