1

Vznik Luccy sahá do roku 180 před Kristem, přičemž jedním z dědictví po tehdejších Římanech je právě toto náměstí. Dřív zde bývala aréna plná gladiátorů, z níž však dnes zbyl už jen typický obrys, něco málo z původních fragmentů a ještě ten název – Anfiteatro Romano. Kde byl amfiteátru konec? Z jeho základů vznikly kostely a paláce, kterých má Lucca bezesporu dostatek. Jen ten amfiteátr žádný.

2

Pohled na vykukující věž San Michele in Foro. Další z úchvatných staveb postavených v toskánském románském stylu.

34

Kostel San Frediano nás svojí skvostnou mozaikou nadchl okamžitě. Jde o Nanebevstoupení Páně a sahá až do 13. století. I interiér kostela stál za vidění, ale mozaiku přesto nepředčil.

756

Zde pro změnu vykukuje věž dómu San Martino z 11. století. Na fotce následující je k vidění část jeho překrásné fasády.

8

Čtvrtý den dovolené, my na krátký čas opouštíme Florencii a míříme na západ. Naším prvním cílem je Lucca, bývalá římská kolonie, jejíž vznik sahá až do roku 180 před naším letopočtem. Najít volné místo k zaparkování je zpočátku umění, město je plné všudypřítomných turistů a jejich aut. To podstatné se ale nachází za hradbami ze 16. a 17. století. Pěší zóna, kterou za nimi najdeme, je příjemnou  změnou – nikde žádná auta, jen památky už na nás čekají!

 

photos by me & Mr. JPB © bohemiansymphony.net 2013