01. DSC_7295 JPB

NÁRODNÍ PARK GRAND TETON byl založen roku 1929. Bez nadsázky se o něm dá říct, že je nejslavnějším přírodním panoramatem a nejkultovnějším horským hřeben ve Spojených státech. Své jméno získal dle hory GRAND TETON, nejvyššího vrcholu Tetonského hřebenu. Samotný TETONSKÝ HŘEBEN vytváří scenérii nepřehlédnutelnou z jakéhokoliv místa v parku.

02. DSC_7205 JPB

Každý milovník vysokohorské krásy a alpínských scenérií zbystří. Grandtetonské srázy se zrcadlí na hladinách stovek ledovcových jezer, voňavé lesy obývají medvědi, svišti, losi i tetřevi, a svěží zeleň prorostlá rozkvetlým kvítím i pelyňkem se táhne na míle a míle daleko.

03. DSC_7211 JPB

O jezeru JENNY LAKE se říká, že je srdcem GRAND TETONU. Jakožto místo dobré k rybaření, projížďkám na lodích a výjimečně nikoliv prudké pěší stezce podél jezera, je zároveň i epicentrem davů turistů, tedy i nás. S díky odmítáme (placenou) kyvadlovou loď a vyrážíme na pěší túru po svých. To ještě netušíme, že cestou zpět za ni budeme velmi rádi.

05. DSC_7237 JPB

MEDVĚDI, LOSI, SVIŠTI a TETŘEVI, to jsou hlavní obyvatelé zdejších lesů. Zvědavě zkoumáme okolí, vstřebáváme tamní krásy a tak trochu doufáme, že potkáme některé z místních stálých obyvatel. Víme, že jsou tu, že jsou kolem nás a nejspíš nás pozorně ostřížím zrakem sledují. Nedávají však o sobě vědět. Až do chvíle, kdy pár metrů od cesty narazíme na prvního sviště. Právě vylezl ze své nory a hledá něco na zub. Se zálibou sobě vlastní okusuje blízké dřevo; my, ač velmi blízko, jej nevzrušujeme. Stačí ujít pár metrů dál a narážíme na jeho kolegu. Nonšalantně si hoví na nejvyšším kameni v okolí. Rozpláclý jako lví rohožka u krbu vstřebává letní sluníčko a naše přítomnost ho nechává chladným.

06. IMG_1106 JPB08. DSC_7258 MAKY OREL větší ořez

Cesta vede dál, je stále strmější a výhled na jezero krásnější. Náš dech se krátí a doprava v protisměru houstne. Přichází první varování. „THERE IS A BEAR ON THE ROAD! ABOUT 700 YARDS AHEAD!“. My ale jdeme dál. Nějakých 600 metrů? A po cestě? Než tam dojdeme, bude pryč, říkáme si. Jaký to OMYL! MEDVĚDICI GRIZZLYHO s MEDVÍDĚTEM se turistická stezka evidentně zalíbila a neměla v sebemenším úmyslu tuto pohodlnou cestu měnit za strmý sráz. První dojmy, které se vás při pohledu na ně zmocní, jsou plné euforie. Je to úžasné, vzrušující a neuvěřitelné. Ti dva jsou tak blízko a my všichni to vidíme na vlastní oči! A pak zbystříte. Kolik že metrů mám při setkání s medvědem dodržet? 100 yardů neboli 91 metrů. Jak daleko jsme my? Tak 15 metrů? Maximálně 20… Není snad nebezpečnějšího zvířete, než medvědice grizzly s medvídětem. Stačí dát jí záminku, uvrhnout v nebezpečí její dítě a nikdo z nás by neměl šanci…

09. IMG_1120 MAKY OREL větší ořez

Zdaleka nejsme sami. Úzká cesta najednou hostí alespoň třicet fotekchtivých turistů. Všichni jsme natěšení, plní vzrušení. Mezi námi jsou i děti, těm se chlupáči náramně zamlouvají; smějí se. Ale medvědi jdou pořád vpřed, všechno a všichni musí z cesty. DÁVÁME SE NA ÚTĚK, pěší stezka má novou paní. Zdá se to být nekonečné, opravdu se všichni musíme vrátit zpět? Padne bláhový, zoufalý nápad. Schovat se na široko daleko jediné planince podél cesty a doufat, že nás  medvědi bez povšimnutí minou… Představte si to. Třicet až čtyřicet lidí namačkaných na maličkém srázu, medvědí spreje v pohotovosti, děti se už nesměji, nýbrž pláčou… Atmosféra už zdaleka není tak uvolněná, to NAPĚTÍ A OBAVY PODTRHNUTÉ DĚTSKÝM PLÁČEM si vybírá svou daň. Srdce mi buší a začínám si představovat to nejhorší… A najednou přichází dobrá zpráva. Medvědi sešli z cesty! CESTA JE VOLNÁ! Teď už je to jasné, cestu zpět pojedeme lodí!

10. DSC_7261 JPB11. DSC_7302 JPB

Hora SIGNAL MOUNTAIN nabízí z výšky 244 metrů překrásný výhled na údolí JACKSON HOLE. Ta ohromnost je mimořádná, titěrnost člověka opět evidentní. Tam dole, mezi svěží zelení, se kroutí řeka SNAKE RIVER. Svůj název, tj. HADÍ ŘEKA, dostala dle místního původního indiánského kmene ŠOŠONŮ, neboli HADÍCH INDIÁNŮ. Byla to však chybná interpretace. Šošoni sami sebe nazývali LIDMI Z CHÝŠÍ ZE SPLÉTANÉ TRÁVY, tj. omylem byl jejich proplétaný symbol brán jako symbol hada.

12. DSC_7306 JPB13. DSC_7311 JPB14. DSC_7316 JPB15. DSC_7320 JPB16. DSC_7322 JPB17. DSC_7326 JPB18. DSC_7337 JPB19. DSC_7335 JPB

Naše první setkání s BIZONY nebylo o nic míň vzrušující než setkání s medvědy. Obrovské stádo  vzbuzovalo respekt již svou mohutností, ohromností. Jsou velcí a dokážu sprintovat až třikrát rychleji než člověk. Tihle krasavci byli celkem daleko, tudíž vzdálenost minimálních 25 yardů neboli 23 metrů jsme s přehledem dodrželi. To v Yellowstonu to už bylo o něčem jiném. Ti jako by lidskou přítomnost sami vyhledávali. Ale o tom až příště. :-)

22. IMG_1143 JPB

WESTERN TANAGER. Nemám ponětí, co to znamená… Vím jen to, že je to maličký, překrásně zbarvený ptáček zpěváček, který nás svou přítomností v Evropě bohužel nepotěší. Je doma pouze v Americe.

21. DSC_7280 JPB

GRAND TETON NATIONAL PARK aneb jeden z nejkrásnějších zážitků z našich cest jsme si přivezli právě odtamtud. Ani ve snu by nás nenapadlo, jak vzrušující den máme před sebou. Měl to být původně všední den věnovaný krásám tamní přírody, věnovaný horské túře podél JEZERA JENNY, výjezdu po mrazivě úzké silnici na horu SIGNAL MOUNTAIN nebo cestě podél řeky SNAKE RIVER. Že bychom cestou narazili na nebezpečnou divou zvěř, že před ní budeme prchat a schovávat se před ní, to nás nenapadlo ani v těch nejdivočejších snech.

 

photos by me & Mr. JPB © bohemiansymphony.net 2014