02. IMG_0999 JPB

Krásu NÁRODNÍHO PARKU BRYCE CANYON má na svědomí vícero faktorů. V důsledku pohybu ker došlo k vyzdvižení plošin a současně i ke vzniku propadlin; došlo k odhalení souvrství různě zbarvených sedimentů, BRYCE CANYON spatřil světlo světa. Za hlavní díl práce jsou však zodpovědné přeháňky a voda z tajícího sněhu a ledu. Tento proces do dnešních dnů pořád funguje – vodní živel i nadále milimetr po milimetru uhlodává horninu z okraje amfiteátru a zároveň vytváří nové sloupy, zatímco ty starší podléhají erozi a rozpadají se v hromadu kamení. Důkazem tohoto procesu jsou obnažené kořeny borovic na horním okraji kaňonu. A že jsme jich viděli dost!

03. DSC_7087 JPB 04. IMG_0947 05. DSC_7065 JPB 06. DSC_7078 JPB

BRYCE CANYON byl založen v roce 1928 a byl pojmenován po mormonovi EBENEZEROVI BRYCE. Již v letech 1875 – 1880 se zde tento muž pokoušel chovat hovězí dobytek. Proslul výrokem, že toto „pekelné místo je dobré leda tak na ztrácení krav“. Celé dny totiž nedělal nic jiného, než že hledal své kravičky ztracené v labyrintu HOODOO věží. Jistě by ho tehdy ani ve snu nenapadlo, že tento labyrint se za pár let stane vyhledávanou turistickou atrakcí.

 08. DSC_7106 JPB

Věžovité HOODOO útvary, toť stovky bizarně tvarovaných vápencových věží a skalních útvarů ztracených v na první pohled nepřehlédnutelném labyrintu. Jejich odstíny jsou nepřeberné, mnohé skály mají svá jména. Od červené, přes růžovou, až po oranžovou, bílou či žlutou, s tituly královny Viktorie, papeže nebo londýnského Tower Bridge. Dle Indiánů z kmene PAIUTE je toto území poeticky přirovnávané k POSTAVÁM STOJÍCÍCH BOJOVNÍKŮ PŘED BITVOU.

09. IMG_0992 JPB

Indiáni přisuzují vznik BRYCE KAŇONU pověsti. Podle jedné z nich za jejím vznikem stojí rozhněvaný MANITOU, který uvrhl v trest zkamenění všechny neposlušné a bezbožné indiány.

10. DSC_7086 JPB 11. IMG_0964 JPB 12. IMG_0951 JPB2

Hned na úvod mi dovolte malý povzdech. Fotografie může jen stěží zachytit majestátnost, ohromnost a především rozlehlost, které jsme byli svědkem. Jen zdaleka dovede popsat, jak titěrný je člověk ve srovnání s tak úchvatnou přírodou. Být zde, znamená být maličký a nicotný. Jsme to my, lidé, kteří mají respekt a obdiv před Titány.

V těsném sousedství ZIONU se nachází NÁRODNÍ PARK BRYCE CANYON. Je menší, vyprahlejší a na první pohled červenější. I on se řadí mezi zázraky přírody. Jeho charakteristickým znakem, krom barvy, jsou bizarní labyrinty pískovcových hoodoo věží, vápencových oblouků a skalních oken. Všemu dominuje pravý a zásahu lidské ruky prostý amfiteátr, byť on sám je dílem řady amfiteátrů menších. Jeho okraj je tvořen z 29 km dlouhé náhorní plošiny. Když už jste na místě, máte na výběr. Buď můžete kyvadlovým autobusem jezdit od jedné vyhlídky ke druhé (případně pěšmo) a kochat se krásou amfiteátru ze shora, anebo jej můžete vnímat z jeho hloubky, ze samého dna. Anebo můžete oboje. Pěších stezek je zde nespočet. Protože i zde jsme si mohli o několikadenní zastávce zdát, padla volba na variantu první.

 

photos by me & Mr. JPB © bohemiansymphony.net 2014