01. IMG_2187 JPB 02. IMG_2277 JPB 03. IMG_2223 JPB

ALCATRAZ je vězením vybudovaným z betonu a oceli. Než se stal FEDERÁLNÍM VĚZENÍM, stála zde VOJENSKÁ PEVNOST, na jejíchž cihlových základech nyní stojí. V těchto základech může oko turistovo zhlédnout několikero podzemních cihlových místností, které pravděpodobně sloužily jako sklady pevnosti, případně jako cely. Jejich zásluhou kolují o Alcatrazu pověsti, že je prošpikovaný podzemními chodbami a tajemnými průlezy jako ementál. A aby toho nebylo málo, středem ostrova prochází starý vojenský tunel dlouhý 45 metrů… Pro zdejší vězně, kteří bez nadsázky ve dne v noci spřádali plány na útěk, to byly vskutku lákavé představy. Aneb říká se, že takových 50 až 80 vězňů ze 200 na nic jiného, než na útěk, nemyslelo. V číslech se o něj pokusilo celkem 36 mužů. 23 z nich bylo dopadeno, 6 zastřeleno nebo zabito a 2 se utopili. Pětice z nich je však stále vedena jako nezvěstí.

05. IMG_2188 JPB

Na svých 9 hektarů půdy zažil ALCATRAZ nejvíce pokusů o útěk v celých Spojených státech. Vězně neodradilo nic. Nezalekli se speciálních, vysoce odolných ocelových tyčí v oknech a celách. Neodradily je ani dveře z ocelových plátů. Nebáli se ani strážných, kterých měl Alcatraz 3x až 4x víc, než jakékoli jiné americké vězení. Ledovou vodu sanfranciského zálivu naopak považovali za největší problém a měli proč.

06. IMG_2220 JPB

Ve vězeňské budově se nacházely čtyři paralelní bloky cel – blok A, B, C a D. V nich se nacházelo téměř 6 stovek cel. Bloky B a C byly osazeny speciálními mřížemi, ostatní bloky však zůstaly z finančních důvodů nedotčeny. Aneb ne všechny mříže na ALCATRAZU byly vyrobeny z vysoce odolné oceli, jež mohli vězni pilovat hodiny a hodiny, aniž by se posunuli byť o milimetr.

07. IMG_2190 JPB

Cely dosahovaly stísněných rozměrů 150 na 270 na 210 cm. Vězni je nazývali KRABICE. Ve srovnání s celami na bloku D to však bylo nic. Tyto cely si ALCATRAZ nechával pro ty nejnásilnější a nejhorší vězně. Žádný kontakt s ostatními vězni, jídlo na cele, tma, jen dny izolace. Nebylo tomu tak ale vždy. Než byly v roce 1939 kompletně přestavěny a vysloužily si všeříkající název DÍRA, nebyl pobyt v nich o nic horší, než v blocích ostatních. O tuto změnu se zasloužil vynalézavý kriminálník ARTHUR BARKER, který slabé a ploché ocelové pásy, sahající až do roku 1911, tj. do dob VOJENSKÉHO VĚZENÍ, hravě přepiloval a pokusil se o útěk. Jeho zásluhou byl blok D vybaven silnými a odolnými mřížemi a podlahou pokrytou půl centimetru silným ocelovým plátem. To však nebylo vše. Pět nových cel bylo krom mříží obdařeno i 8 cm tlustými bytelnými ocelovými dveřmi. Odsud už nebylo úniku.

08. IMG_2173 JPB 08. IMG_2179 JPB

CELY NA BLOKU B a C

08. IMG_2237 JPB08. IMG_2238 JPB

Cela vězně číslo AZ #619 – GEORGE HECK. Na ALCATRAZ nastoupil v březnu roku 1944, za únos si vysloužil 18 let. Kopie jeho kreseb, jejichž originály se v několika případech i úspěšně prodaly, daroval ALCATRAZU George Heck Jr.

08a. IMG_2213 JPB

CELY na BLOKU D – bylo jich pět a byly pouze v přízemí.

09. IMG_2209 JPB 10. IMG_2211 JPB 08. IMG_2181 JPB

Pravděpodobně nejlegendárnější ÚTĚK z ALCATRAZU mají na svědomí bankovní lupiči FRANK MORRIS a bratři JOHN a CLARENCE ANGLINOVÉ. FRANK, který nastoupil k výkonu trestu v roce 1960, již záhy našel slabinu vězení a tedy možnou cestu k útěku. Zjistil, že beton kolem větracích trubek, zabudovaných v každé cele pod každým umyvadlem, nabírá vlhkost vody v zálivu a rozpadá se. Důvod, proč tomu tak bylo, byl prostý – záchody se splachovaly slanou vodou. Sůl postupem času narušila potrubí a to začalo korodovat. Voda se vylévala do betonu, kde se dostala až k ocelové výztuze a beton se začal drolit a odpadával.Teď jen stačilo sehnat vhodný nástroj, jímž se staly ukradené LŽÍCE z vězeňské JÍDELNY, a trpělivě po dobu několika týdnů kopat a kopat. Časem se prokopali do vedlejší OBSLUŽNÉ CHODBY, přes metr široké, plné spousty odpadních trubek. Vyšplhali po nich až na vršek bloků. Zde nalezli na střechu vedoucí větrací šachtu, jako jedinou nezapečetěnou. Ve vší tichosti jí prolezli, sešplhali po okapu a v záchranných vestách z gumových vězeňských nepromokavých plášťů vlastní výroby se vrhli do vody. Aby si strážní nevšimli jejich nepřítomnosti, vytvořili za pomoci mýdla, sádry, tělové barvy a skutečných lidských vlasů falešné lidské hlavy. Efektivně vykukovaly zpoza deky. Tento geniální útěk provedli 11. června 1962 a to bylo naposledy, kdy je kdo viděl. Po 17 letech pátrání FBI případ prohlásila za uzavřený. FRANK a bratři ANGLINOVÉ jsou však nadále vedeni jako nezvěstní.

11. IMG_2231 JPB

JÍDELNA

12. IMG_2234 JPB

VĚZEŇSKÁ KUCHYNĚ

13. IMG_2165 JPB

SPRCHY

13. IMG_2159 JPB13. IMG_2247 JPB

VCHOD do ADMINISTRATIVNÍ BUDOVY, zde probíhal příjem vězňů.

14. IMG_2262 JPB 15. IMG_2255 JPB

WARDEN´S HOUSE neboli OBYDLÍ SPRÁVCE, bylo postaveno v roce 1920 a již od počátku bylo zamýšleno jako domov pro správce věznice. Dům měl 17 prostorných pokojů, z jeho oken byl luxusní výhled na SAN FRANCISCO a GOLDEN GATE BRIDGE. Vybraní vězni, kteří si zasloužili správcovu důvěru, v domě působili jako sluhové a zahradníci. Po požáru vyvolaném během okupace ostrova původními Indiány, v roce 1970, zůstala z budovy pouhopouhá skořápka.

16. IMG_2192 JPB

VĚZEŇSKÝ DVŮR

17. IMG_2199 JPB

Když roku 1962, půl roku po fenomenálním útěku FRANKA MORRISE a bratrů ANGLINOVÝCH, došlo k dalšímu, byť neúspěšnému útěku, znamenalo to pro osud ALCATRAZU poslední kapku. Pověst nezdolatelného ostrova byla zničena a nejen to. ALCATRAZ byl poškozen pokračující korozí a jeho údržba byla již finančně neudržitelná. Bylo tedy rozhodnuto. Roku 1963 byla věznice nadobro uzavřena.

18. IMG_2196 JPB

Dovolená finišuje a s ní i můj zaoceánský TRAVEL seriál. Trávíme poslední den v SAN FRANCISCU a svoji pozornost zaměřujeme především na legendární ALCATRAZ. Lepší zakončení jsme si snad ani nemohli přát. Deset minut plavby a tři hodiny ve světě zvaném ALCATRAZ bylo pověstnou třešničkou na dortu. Neopakovatelná atmosféra snad nejslavnějšího vězení světa se slovy dá jen stěží popsat. Ostrov, krom turistů, okupují především racci. Krom rozbořených stavení ředitele věznice, důstojnického klubu a dvou průmyslových budov, dominují ostrovu maják a vězeňský blok. Tato významná historická památka byla dějištěm mnoha slavných pokusů o útěk a nejspíš i minimálně jednoho úspěšného. Za celých 29 let své existence FEDERÁLNÍHO VĚZENÍ hostila stovky těch nejnebezpečnějších zločinců celých Spojených států. Bylo fascinující číst jejich příběhy a na vlastní oči i kůži zažít extrémně stísněný prostor jejich „obydlí“. Bylo úžasné chodit v místech, která dřív patřila jen krokům vězňů a dozorců. Bylo ohromné zakusit místa, která sloužila původně jako obranná pevnost, následně jako vojenská věznice a nakonec jako vězení, které „hostilo“ ta „nejslavnější“ jména podsvětí, AL CAPONEM počínaje. Pokud bych měla zvolit jen jedno jediné místo, kam se vrátit, SAN FRANCISCO v čele s ALCATRAZEM by to vyhráli na plné čáře. ;-)

 

photos by me © bohemiansymphony.net 2014