1 DSC_6660

Pokud i ve Vaší knihovně, stejně jako v té mé, má své místo druhý díl kuchařské knihy Emanuela Ridiho, bude Vám dnešní recept zcela jistě povědomý. Byť jednu dvě odchylky od originálu jsem si neodpustila. ;-) Aneb špagety se sušenými rajčaty, kapary a olivami jsou výbornou, rychlou a snadnou večeří, která se velmi snadno může stát stálicí i Vaší kuchyně. A pokud dnešní recept neznáte, neváhejte a pusťte se do vaření!

Today’s recipe may seem quite familiar to those of you who – as well as me – happen to have the second part of Emanuel Ridi’s cookbook in their library. However, I couldn’t help it and I’ve done one or two alterations. In other words, spaghetti with tomatoes, capers and olives are delicious, quick and easy dinner that might easily become a star of your kitchen.  So, even if you don’t know the recipe, do not hesitate and start cooking!

Co budete na dvě porce potřebovat? Špagety, hrst sušených rajčat, hrst černých oliv (obyčejné nebo ještě lépe – kalamáty, anebo oboje), hrst petrželky, kapary (jak už jsem zde psala jednou, osobně upřednostňuji kapary velké, stačí je přepůlit), 100 ml bílého vína, olivový olej, mořskou sůl, čerstvě mletý pepř (ale bez něj to jde stejně dobře), nakrájený stroužek česneku a parmazán na posypání.

What is needed for two servings? Spaghetti, a handful of dried tomatoes, a handful of black olives (standard olives or even better – Kalamata ones or both), a handful of parsley, capers (as I’ve already written here once, personally, I prefer larger capers; all you need to do is to simply halve them), 100 ml of white wine, olive oil, sea salt, freshly grounded pepper (but you will do just fine without it), one chopped garlic clove and some Parmesan cheese to sprinkle it with.

2 (743)

1Špagety na prvním místě – dejte je vařit dle návodu. Mezitím rozpalte na pánvi olej, vhoďte česnek a restujte. Chvilku na to přidejte pokrájená sušená rajčata, olivy a kapary. Přilijte trochu vody ze špagetové lázně, dále víno a vše promíchejte. Až se víno vypaří, přidejte petrželku a nakonec špagety. Posolte, případně opepřete, promíchejte, s parmazánem servírujte, a nakonec chutnat si dejte!

Spaghetti first! Cook them by the instructions and meanwhile, heat the oil in a pan, throw in the garlic and fry it for a while. A moment after, add chopped sun-dried tomatoes, olives and capers. Pour in a little water from the spaghetti bath, as well as wine and stir everything together. When the wine evaporates, add the parsley and finish it with spaghetti.  Season to taste with salt or pepper, toss, serve with parmesan cheese and finally, enjoy it!

3 DSC_6663

 

photos by Mr. JPB © bohemiansympohony.net 2013