01. DSC_8640

Pokud zbožňujete tuňáka a nedáte dopustit na božskou chuť balzamikového octa, je dnešní recept stvořený právě pro Vás. Co budete na dvě porce potřebovat? Penne, 120 g tuňáka z konzervy, dva až tři stroužky rozmělněného česneku, olivový olej (extra virgin), mořskou sůl, čerstvě mletý pepř, cherry rajčátka na větvičce, 30 ml balzamikového octa, hrst čerstvé bazalky a nakonec černé olivy, pokud možno kalamata. Po ruce mějte pánev, hrnec i rozpálenou troubu.

If you love tuna and you can swear by the heavenly taste of Balsamic vinegar, our today’s recipe is made just for you. Now, what is necessary for two servings? Penne, 120 g of canned tuna, two or three crushed garlic cloves, olive oil (extra virgin), sea salt, freshly grounded pepper, cherry tomatoes on vine, 30 ml of balsamic vinegar, handful of basil and finally, fresh olives,  preferably Kalamata type.  Keep a pan, a pot and a preheated oven ready.

02. DSC_8035

1Rajčátka rozprostřete na plech vyložený pečicím papírem, zastříkněte olejem a dejte péct do trouby rozpálené na 200 °C. Pečte je přibližně pět až deset minut do změknutí, tj. až slupka rajčátek bude krásně popraskaná.

Spread cherry tomatoes on a baking (parchment) paper placed in a baking tray, spray them with oil and put it to the oven which was preheated on 200°C. Leave them in the oven for 5 or 10 minutes until they’ll get soft or in other words, until their skin will look cracked.

2Rozpalte na pánvi olej, přidejte česnek a opékejte. Stačí jen chvilka, ať se nepřipálí. Vzápětí přidejte okapaného tuňáka a i jemu dejte čas splynout s pánví. Na řadě je ocet. Pokud to s jeho množstvím přeženete, nelekejte se, to vůbec nevadí, a i v opačném případě stačí ocet přidat dodatečně na talíři. Teď přidejte olivy. Já osobně upřednostňuju kalamáty, mají výraznější, hořkou chuť. I z toho důvodu ale nemusí sednout každému – to pak použijte klasické černé.

Heat the oil on the pan, add garlic and brown it but don’t burn it. Speedily add drained tuna and leave everything to join. Now it is time for vinegar. Don’t worry if you manage to pour in too much or too little. You can always adjust it when served. Next put some olives in. Personally, I prefer Kalamata type because their taste is distinctively bitterer. However, this doesn’t have to suit to some people’s taste, so feel free to use classic black olives if you are one of them.

3Mezitím se nám ve vroucí vodě uvařily penne s tím, že hotové těstoviny poputují rovnou na pánev. Obsah promíchejte a nezapomeňte solit a pepřit. Teď už jen zbývá téměř hotovou večeři rozdělit na talíře. Ozdobte rajčátky a bazalkou a nechte si chutnat. Dobrou chuť!

Meanwhile, boil penne and when ready, they should go straight to the pan. Stir everything together and don’t forget the salt and pepper. The only thing to do now is to place our just finished meal on the plates. Decorate with tomatoes and basil. Bon appetit!

03. DSC_8644

photos by me © bohemiansymphony.net