1. DSC_1897 upraveno

Dnes Vám představím jednoduchý, rychlý a výborný recept, po kterém se budete olizovat ještě do druhého dne. Půl práce za Vás udělá trouba, o zbytek se postará pánev. Co budete na dvě porce potřebovat? Dva plátky kuřecích prsních řízků, hladkou mouku na obalení, dva stroužky nakrájeného česneku, olivový olej, 200 ml bílého vína, hrst černých oliv, lžíci másla, možskou sůl, čerstvě mletý pepř, čerstvou šalvěj a pečené brambory. Pozor, pokud nebudete mít po ruce čerstvou šalvěj a rozhodnete se vařit bez ní, o hodně se ochudíte. Dává omáčce skvělou chuť!

Today, let me introduce a recipe which is easy, fast and delicious. I bet you’ll find it finger-licking! And it gets even better. Your oven will do one half of the work and the rest will be up to the pan. What do you need for two portions? Two slices of chicken breast fillet, some flour for coating, two chopped garlic cloves, olive oil, 200 ml of white wine, a handful of black olives, a spoon of butter, sea salt, freshly grounded pepper, fresh sage and roasted potatoes. Warning! If you happen to decide not to use the fresh sage, you don’t know what you are missing. It gives the sauce a great flavor!

2. DSC_1888 upraveno

1A začněme. Rozpalte na pánvi olej a osmažte na něm osolené, opepřené a v mouce obalené řízky. Až budou plátky hotové, vyjměte je, dejte stranou na talíř a udržujte teplé. Do té samé pánve vložte šalvěj a česnek a chvíli restujte. Vlijte víno, přidejte olivy a vařte tři minuty.

So let’s get on with it! First, heat the oil in the pan. Next, fry salted, peppered and flour-coated fillets. After you’ve finished it, remove them from the pan, put them aside on a plate, but keep them warm. Now, using the same pan, throw in sage with garlic and fry shortly. Subsequently, pour in the wine, add the olives and cook for three minutes.

2Do pánve vraťte opět maso a přidejte máslo. Pokud to uznáte za vhodné, opět solte a pepřete. Vařte do zhoustnutí. Hotovo! Servírujte s pečenými brambůrky a nechte si chutnat!

Finally, put the meat back to the pan together with some butter. Season it with pepper and salt, if necessary. Last thing to do, is to leave it thicken. And you’re done! Serve with baked potatoes. Don’t forget to enjoy it!

3. DSC_1893 upraveno

 

photos by Mr. JPB © bohemiansymphony.net 2013