B1. DSC_2252 doostřeno

Pro dnešek necháme těstoviny u ledu a zaměříme se pro změnu na rýži. Slibuji Vám, že si zaručeně pochutnáte a vařením mnoho času neztratíte. Tím spíš, že o to hlavní se postará Vaše trouba. ;-)

Forget the pasta today and let’s focus on the rice for a change. I promise, you will certainly enjoy this cooking and moreover, it won’t take long. This time, it is up to your oven to do most of the work!

Co budete na dvě porce potřebovat? Dvě kuřecí prsa (mohou být i silnější), půl konzervy sekaných rajčat (tj. 200 gramů), hrst bazalkových lístků, mořská sůl, čerstvě mletý pepř, olivový olej, lžička rozmarýnu, větší stroužek česneku pokrájený na plátky, malá cibulka nakrájená na půlměsíčky a rýže.

What is required for two servings? Two chicken breasts (bigger ones are OK too), half of canned  tomatoes – chopped (e.g. 200 g), a handful of basil leaves, sea salt, freshly grounded pepper, olive oil, a teaspoon of rosemary, one large sliced garlic clove, one small onion – cut into half-moons and some rice.

B2. DSC_2244 doostřeno

1Na pánvi rozpalte olej, přidejte česnek a cibulku a restujte doměkka. Přidejte rajčata, přisypte rozmarýn (podle libosti můžete přisypat i víc než jen lžičku), osolte a opepřete. Promíchejte a vařte do zhoustnutí, což může trvat i pět až deset minut.

Heat the oil in a pan, add the garlic with onions and fry them until they get soft. Throw in the tomatoes, sprinkle with rosemary (depending on your taste, it is possible to stir in even more than just one teaspoon.) and season with salt and pepper. Stir everything and cook until it thickens, which may take from five to ten minutes.

2Plech vyložte pečicím papírem a rozprostřete na něm z obou stran posolené (a případně opepřené) kuřecí plátky. Navrch naneste omáčku z rajčat a přibližně patnáct až dvacet minut pečte v troubě předehřáté na 190°C (doporučuji infrapečení). Podávejte nejlépe s rýží – já zvolila jasmínovku a posypané bazalkou. Hotovo! Nechte si chutnat!

Place some baking paper to the baking tray and spread salted (peppered) chicken slices on it. Distribute the tomato sauce on the top of them and roast it for approximately fifteen to twenty minutes in a preheated oven at 190°C (I recommend “rotitherm roasting”). Serve with rice – I chose jasmine rice – and sprinkle with basil. And done! Enjoy your meal!

B3. DSC_2255 doostřeno

 

photos by Mr. JPB ©bohemiansymphony.net 2013