DSC_12182. DSC_0839_edit13. DSC_1034_edit1 6 doostřené4. DSC_1146_edit1 2. pokus5. DSC_1126_edit1 2. pokus6. DSC_1125_edit1 57. DSC_1182_edit18. DSC_1190_edit1 5 doostřené

šaty/dress: ASOS

náhrdelník/necklace: vintage

brož/brooch & psaníčko/clutch: unknown

prsten/ring: Mango

jehly/heels: Zara

Nedokážu si vybavit jiné místo, kterému by jakékoliv město věnovalo tak důkladnou péči, pozornost a čas, jako jsou Havlíčkovy sady alias Grébovka na pražských Vinohradech. Náročnou revitalizaci parku započala Městská část Prahy 2 již roku 2001 a vše vzala, jak se říká, pěkně od podlahy a nic nevynechala. Vinice, altánky, umělá jeskynní stěna neboli tzv. Grotta a v neposlední řadě Gröbeho vila se v průběhu let vylouply v překrásné místo, kde je radost trávit volný čas. Á propos, na konci září se bude na Grébovce konat tradiční vinobraní. Určitě tam nebudu chybět a třeba se tam někde potkáme. ;-)

Pokud jde o outfit, patří k mému nejoblíbenějšímu letošního léta. Šaty jsem si objednala v Asosu a jelikož to byla moje první objednávka v tomto obchodu, mírně jsem trnula, zda se mi podařilo vybrat správnou velikost. Vše naštěstí dopadlo dobře a já získala šaty, ve kterých se cítím žensky a příjemně. Obula jsem k nim sandálky ze Zary, které se ukázaly být nejlepší koupí léta. Tak pohodlné boty na podpatku jsem ještě na nohách neměla, tím spíš, že podpatek je na rozumných osmi centimetrech. Pokud Vám mezi fotkami chybí jejich detail, nebojte se, v jednom z dalších příspěvků se na ně zaměřím. ;-) Brož kočičky už je jen třešničkou na dortu a již jsem Vám ji zde kdysi představovala, konkrétně v páru se stříbrnou kočičí kolegyní.  Napadá mě, už víte, která se Vám líbí víc? Zlatá nebo stříbrná? :-)

mezi

I just can’t think of any other place which the city council would look after more thoroughly or where they would make such an effort and spend more time on, than at the Havlíčkovy sady Park. This place is also known as “Grébovka” and is located at Prague district of Vinohrady. The district council of Praha 2 began the revitalisation of the park back in 2001 and took everything, as the saying goes, nicely from the ground up and they haven’t omit anything. Thus, the vineyards, the gazebos, the artificial cave wall or the so-called “Grotta” and last but not least Gröbe villa eventually turned out to be beautiful places, which are a pleasure to spend your free time at. By the way, the traditional festival of wine (vinobraní) will be held there at the end of September. I’m sure, I won’t miss it and hey, we might even see each other somewhere there. ;-)

As for the outfit, it is one of my favourites this summer. I ordered the dress at the ASOS and since it was my first order from this store, I was almost on the edge, whether I’d chosen the correct size. Fortunately, everything went well and I got the clothing in which I feel feminine and comfortable. I also put on my Zara sandals, which proved to be the best buy in years. I think I have never had any other heel shoes on my feet which would be more comfortable even though the heel is reasonably up to eight centimetres tall. If you miss the photos of their details, don’t worry. I will focus on them in one of the forthcoming posts. ;-) And finally, the cat brooch is just the icing on the cake and it has already been presented there once. In detail, it was paired with a silver cat brooch. Talking about this pair, have you already decided which of them you like more? Golden or silver one? :-)

 

DSC_0865

photos by Mr. JPB © bohemiansymphony.net 2013