1

Pohled na zámeckou skálu a děčínský zámek z protějšího - pravého břehu řeky Labe – z terasy restaurace Pastýřská stěna. Zámek roku 1932 rodina Thunů prodala za tehdejší 4 milióny korun státu, který zde zřídil kasárna. Vojáci zde pobývali až do roku 1991 – vystřídalo se zde nejen vojsko československé, ale i wehrmacht a vojsko sovětské. Po roce 1991 až do dnešních dnů zde probíhá náročná rekonstrukce, která zámku úspěšně vrací jeho bývalou a po nešetrném pobytu tolika vojsk již dávno ztracenou krásu.

23

Růžová zahrada zámku Děčín. Její vznik sahá až do 70. let 17. století, byť její název vznikl až po roce 1881, kdy zde bylo zřízeno rosarium.

4

Pohled na Růžovou zahradu a zámek Děčín v pozadí z jejího protějšího konce – té dominuje vyhlídka orámovaná řadou barokních soch. Po levé straně je tzv. Dlouhá jízda, přístupová cesta do zámku – do skály vytesaná dlouhá silnice. Dovedu si představit, jak ji v minulosti dláždily kočičí hlavy, nikoliv ošklivé moře betonu. Taky ta světla z dob minulého režimu jsou hříchem proti estetice, dřívějšímu osazenstvu to ale stačilo…

5

Malý pavilon, na fotce předešlé vpravo, obsahuje překrásnou freskovou výmalbu z roku 1678.

6

Pokud už máte výšlap po Dlouhé jízdě za sebou, naskytne se Vám pohled na vchod do zámku. To houští v popředí zde dříve nebývalo. :-) Místo něj zde stávaly krásné barokní sochy, které sovětští vojáci “poupravili” po svém – nové ruce z betonu, nový “make-up”. Dnes jsou obě sochy zrekonstruované a prosty všech nežádoucích úprav. Jen na své místo už se zpátky nevrátí, čeká se na jejich kopie. Originály můžete zhlédnout při nákupu vstupenek do zámku.

78

Děčínský zámek uvnitř a sluneční hodiny.

9

Restaurace Pastýřská stěna.

11

Na nádvoří zámku naleznete obrovský dub – památný strom (v pozadí nádvoří) a smrk (víc vepředu).

12

Detail na děčínskou knihovnu. Stavba byla dokončena v červenci 2012 a nejspíš Vám svým tvarem připomene loď. Na fotce to není znatelné, ale barevné pruhy jsou popsané jmény významných českých spisovatelů.

13

ZOO Děčín. Hlavním lákadlem jsou medvěd grizzly a krásný ptačí pavilon.

Třetí víkendovou sobotu měsíce července jsme si naplánovali výlet do ústeckého kraje, konkrétně na místní zámek a zoo. Počasí se vydařilo, panují příjemné výletové teploty. Naše první kroky vedou přímo na zámek. Čekání na prohlídku si krátíme procházkou po Růžové zahradě. Hodinu trvající prohlídka zaujme především krásnými původními obrazy, které znázorňují podobu zámku v průběhu staletí. Po skončení prohlídky měníme břeh Labe a usedáme k obědu v restauraci Pastýřská stěna – vznik této budovy sahá do roku 1905. Jen o pár kroků dál je zoo – tam zakončujeme náš dnešní výletní program. :-)

 

photos by me © bohemiansymphony.net 2013