Bohemian Symphony
Bohemian Symphony

Tvarohový koláč s ovocem

posted on June 29th, 2015

01. P6030208

Před bez mála necelým měsícem spatřila světlo světa LIDL FOOD CHALLENGE, v pořadí druhá letní kuchařská výzva řetězce LIDL. Byla a ještě do zítřka včetně je určena všem odvážným blogerům, pro něž je vaření vášní a na výzvu vytvořit originální letní dezert neodpoví jinak než JDU DO TOHO! Přestože mé dosavadní recepty mají k pečení a sladkému obecně daleko, svoji účast nezmeškám. Jak se sladké potěšení přesně dle pravidel soutěže povedlo, můžete posoudit sami.

Na tvarohový koláč s ovocem budete potřebovat následující ingredience: 100 g vanilkových sušenek Tastino Petit Beurre, 90 g FinCarré čokolády na vaření, 70 g másla, špetku skořice, 1 balení vanilkového cukru, 2 vejce, 90 g cukru krystal, 250 g mascarpone, 100 g řeckého jogurtu, 120 g měkkého tvarohu (ne vaničku), citronovou kůru z půlky citronu a nakonec jahody, borůvky a maliny.

02. P6030069

1Předehřejeme troubu na 180°C, horkovzdušnou na 160°C. V pánvičce rozpustíme máslo, vsypeme na jemno rozmixované sušenky a důkladně promícháme. Připravíme si kulatou formu s odnímatelným dnem o průměru 20 cm a vyložíme ji pečicím papírem. Sušenky rovnoměrně upěchujeme na dno formičky a dáme na 15 minut péci.

2Ponecháme korpus pozornosti trouby a zaměříme se na polevu. V hladkou hmotu metličkou smícháme cukr, vejce, mascarpone, řecký jogurt, tvaroh, vanilkový cukr a citrónovou kůru. Jakmile uplyne čtvrthodinka, hotové těsto nalijeme na korpus. Zároveň si dáme stranou 30 g čokolády, tj. 3 obdélníčky z tabulky. Mj. zde chválím, čokoláda FinCarré má jednotlivé kousky z tabulky již odvážené, paráda! Ty pak ponoříme do těstem zalité formičky, jednu vedle druhé.

3Opět přichází na řadu trouba, tentokrát si v ní koláč pohoví přibližných 25 minut. Píšu přibližných, protože každá trouba je jiná a pečení může trvat i déle. Během pečení také troubu pokud možno neotvírejte, cheescaky to nemají příliš v lásce. Jakmile čas uběhne, necháme koláč vychladnout do pokojové teploty a v mezičase si připravíme čokoládu na polevu. Nad horkou vodní lázní rozpustíme 60 g čokolády, tj. 6 obdélníčků. Tou pak přelijeme povrch již vychladlého koláče, stačí tenká vrstva. Když je dílo hotovo, je na řadě ovoce. Dle chuti a naší fantazie poskládáme do rozteklé čokolády střídavě maliny, borůvky a jahody. Necháme vychladnout v ledničce alespoň tři hodiny, ideálně přes noc. Dobrou chuť!

MALÝ TIP NA ZÁVĚR. V kroku druhém můžete čokoládové kousky nahradit ovocem. Více ovoce a méně čokolády dělá malé zázraky, to mi věřte.

03. P6030082 04. P6030096frame

photos by me © bohemiansymphony.net 2015

Italské rizoto s medvědím česnekem

posted on June 15th, 2015

AAA_1640_1

Pokud jste si za poslední týdny ne-li měsíce odvykli na zásobu nových receptů, mám pro Vás dobrou zprávu. Dosud jsem rubriku z tajů své kuchyně nepatřičně zanedbávala, je proto čas na změnu a návrat do starých kolejí. Přestože sezóna medvědího česneku je už za námi, seznámím Vás dnes se skvělým a zároveň jednoduchým receptem, který se mi dostal pod ruku na samém sklonku sezóny této skvělé a výrazné rostlinky. Pokud jste si zamrazili svazeček, dobrý tah, můžete recept zkusit. Ostatní z Vás se můžou nechat inspirovat a česnek nahradit třeba pórkem nebo hříbky (recept najdete zde).

Co budete na dvě porce potřebovat? Arborio rýži či jinou kulatozrnnou rýži, svazek medvědího česneku nadrobno nakrájeného, 50 ml suchého bílého vína, 500 ml zeleninového vývaru, 1 šalotku na jemno nakrájenou, dvě poctivé lžíce másla, dvě vrchovaté lžíce parmazánu, panenský olivový olej, sůl a bílý (případně čtyřbarevný) pepř.

AAA_1238_1

1Na rozehřátém oleji zpěníme šalotku, přidáme rýži, důkladně promícháme a krátce orestujeme. Přilijeme bílé víno a necháme odpařit. Správná kašovitá konzistence italského rizota si nyní vyžádá náš čas i přítomnost. Do hrnce přilijeme takové množství vývaru, aby mírně převyšoval rýži. Promícháme, necháme odpařit a proces postupně opakujeme.

2Po zhruba 15 až 20 minutách, kdy rýže získá šťavnatou kašovitou podobu a rýže je uvařená al dente, tj. na skus, hrnec sejmeme z plotny. Vývarem nasáklou rýži zjemníme máslem, přikryjeme utěrkou a necháme pět minut odpočívat. Teprve poté zamícháme, osolíme, opepříme a přidáme parmazán. Na samém konci vmícháme medvědí česnek. Hotovo, dobrou chuť!

AAA_1630_1

 

photos by me © bohemiansymphony.net 2015

Penne se slávkami

posted on December 15th, 2014

01. AAA_9909_H

Pokud nedáte dopustit na povznášející chuť plodů moře, je dnešní recept určen právě Vám. Aneb penne, slávky a sušená rajčata, to je skvělý recept na italskou pohodu. Co budete na dvě porce potřebovat? Penne, hrst uvařených a vyloupaných slávek nebo srdcovek nebo zaděnek, hrst sušených a okapaných rajčat, olivový olej, mořskou sůl, pepř, hladkou mouku, čerstvě vymačkanou citronovou šťávu, kolečka citronu,hrst nakrájené bazalky a jednu snítku bazalky na ozdobení.

If you can’t do without uplifting taste of the sea food, the today’s recipe is just for you. Or in other words, penne, mussels and dried tomatoes, that is a wonderful recipe for cool Italian mood. What will you need for two servings? Penne, a handful of shelled and boiled mussels or hard-shell clams, a handful of dried and drained tomatoes, olive oil, sea salt, pepper, flour, lemon, a handful of chopped basil and one twig of basil for decoration.

02. DSC_8391

1A můžeme začít, jednodušší už to snad ani být nemůže. Slávky  obalte v osolené a opepřené mouce a následně opečte dozlatova na rozpáleném olivovém oleji. Přidejte v mezičase uvařené penne, pěkně al dente, tj. na skus. Připojte pokrájená sušená rajčata a bazalku, zamíchejte. Na závěr přilijte lžíci dvě čerstvě vymačkané citronové šťávy a opět promíchejte. To je vše! Stačí ozdobit plátkem citronu, snítkou bazalky a nechat si chutnat!

And let’s begin, it can hardly be easier. Coat the mussels in salted and peppered flour and then fry them until brown on heated olive oil. Add in-the-meantime al dente cooked penne, which you can test by a bite. Also add chopped dried tomatoes and basil and just stir it together. That’s all! Now just decorate it with a slice of lemon and a twig of basil. Enjoy your meal!

03. AAA_9902_H

photos by me © bohemiansymphony.net 2014

Kuře Kung Pao

posted on November 21st, 2014

01. DSC_9357

Kuře Kung Pao, toť lahůdka a stálice mé kuchyně. Ten pravý recept, o který se s Vámi dnes podělím, jsem hledala snad celou věčnost. Co budete na dvě porce potřebovat? Dva větší plátky kuřecích prsou pokrájených na nudličky, větší červenou papriku, tři jarní cibulky (bílou dolní část nakrájejte podélně a zelenou na prstýnky), hrst kešu ořechů nebo hrst arašídů anebo od každého trochu, lžíci nastrouhaného čerstvého zázvoru, nastrouhaný stroužek česneku, 4 lžíce sojové omáčky, arašídový olej,  lžíci ústřicové omáčky, vodu, vrchovatou lžičku cukru moučka, tři vrchovaté lžičky kukuřičného škrobu, dvě lžíce rýžového (případně vinného) octa, stejné množství sake (případně sladkého vína či sherry), nakrájenou sušenou chilli papričku/papričky (počet záleží na Vás) a jasmínovou rýži jako přílohu.

Chicken Kung Pao, that’s a delicacy and the fixed star of my kitchen. The recipe, I am going to share with you today, is just the one I have been searching for ages. What is necessary for two servings? Two bigger pieces of chicken breasts – chopped into small strips, one bigger red pepper, three spring onions (chop the lower white part sideways and the green part into rings), a handful of cashews or peanuts or a few of each, a spoonful of fresh grated ginger, grated clove of garlic, 4 spoons of soya sauce, peanut oil, a spoon of oyster sauce, water, one full teaspoon of powdered sugar, three full teaspoons of corn starch, two spoons of rice vinegar (or possibly wine vinegar), the same amount of sake, (or possibly some sweet wine or sherry), chopped dried chilli pepper (or more – it is up to you). Also have some jasmine rice ready – as a side dish.

DSC_8722

1A začínáme. Maso důkladně promícháme s dvěma lžičkami škrobu a jednou lžící sojové omáčky; v ideálním případě odložíme na třicet minut do lednice. Zbytek sojové omáčky a škrobu smícháme s ústřicovou omáčkou, vínem, cukrem, octem a 2 – 3 lžícemi vody. Pořádně zamícháme a dáme stranou.

And let’s get rolling! Mix the meat thoroughly with two spoons of starch and one spoon of soya sauce. After that, you should ideally leave it in the fridge for half an hour. Mix the rest of soya sauce with oyster sauce, wine, and sugar and add 2 – 3 spoons of water. Stir everything together sufficiently and put it aside.

2Do rozpálené wok pánve vlijeme větší množství oleje a začneme smažit kuřecí nudličky. Hotové maso dáme stranou a udržujeme teplé. Do zbylé trochy oleje vhodíme zázvor, chilli papričku a česnek. Dovolíme jim maximálně (!) půlminutový flirt a přihodíme papriku pokrájenou na nudličky. Po stejném časovém intervalu přijde na řadu opět maso a nakonec jarní cibulka (bílá část) a oříšky. Zbývá promíchat s omáčkou a nechat ji zhoustnout. Pokud bude na Váš vkus omáčky málo nebo naopak bude příliš hustá, přidejte kuřecí vývar nebo vodu. Hotovo! Servírujeme s jasmínovou rýží a posypané zelenou natí. Dobrou chuť!

Heat the wok and pour in larger amount of oil and start frying the chicken strips. When the meat is done, put it away, but keep it warm. Throw in the ginger, chilli and garlic into the rest of the oil in the wok. Let them mingle together for only half a minute – maximum (!) and add the chopped red pepper. The meat should join them just after the same period (half a minute) and finally, add the white part of the spring onion and nuts. The last thing to do is to stir in the sauce and let it thicken. If the sauce gets too thick or, on the contrary, not thick enough add chicken broth or water. And it’s done! Serve it with jasmine rice, sprinkled with green haulm. Enjoy your meal!

03. DSC_9362

 

photos by me © bohemiansymphony.net 2014

Pravé italské risotto s hříbky

posted on August 19th, 2014

01. DSC_8679

Není nad pravé italské risotto. Správně krémové, lahodné, s hříbky a s kapkou lanýžového oleje. Prostě to nejlepší na světě. A právě takové Vám dnes představím. Co budete na dvě porce potřebovat? Základem je speciální rýže ARBORIO, dále bílé suché víno, 500 – 600 ml kuřecího vývaru, jednu menší šalotku, olivový olej, lanýžový olej, čerstvé hříbky, mořskou sůl, bílý pepř, parmazán, máslo, čerstvý tymián a případně jeden menší stroužek česneku. V žádném případě nepoužívejte běžně kupovanou rýži. Budeme ji vařit podobně jako těstoviny, tj. al dente, na skus, a to by se nám s běžnou rýží nepovedlo. Stejně jako u těstovin, i v jejím případě musíte uvnitř cítit zbytek tvrdšího jádra.

There is nothing better than genuine Italian risotto. Well-creamy and delicious, with little porcini mushrooms (also called as penny bun or cep) and a drop of truffle oil. It is just the best in the world. And this is what I am going to introduce to you today. What will you need for two servings? The special ARBORIO rice belongs to the real basics, next you will need dry white wine, 500 – 600 ml of chicken broth, one smaller shallot, olive oil, truffle oil, fresh little porcinis, sea salt, white pepper, parmesan cheese, butter, fresh thyme and possibly a smaller clove of garlic. In any case, do not buy common rice. We will cook rice in the same way as pasta, which means “al dente” – test it by a bite. This can’t be done with normal rice. Same as with pasta, you need to feel the rest of the hard-ish core.

02. DSC_8660

1A začneme. Na olivovém oleji si orestujeme na jemno nakrájenou šalotku. Přisypeme rýži, důkladně v cibulce obalíme a zlehka zarestujeme. Podlejeme bílými vínem. V okamžiku, kdy se víno odpaří, přilijeme kuřecí vývar. Platí, že tekutina musí jen mírně přesáhnout množství rýže. Jakmile se vývar vyvaří, průběžně doléváme. Osolíme a opepříme, přidáme trochu čerstvého tymiánu, případně trochu na jemno nakrájeného česneku a vaříme přibližně deset minut. Konzistenci rýže neustále kontrolujeme.

And let’s begin. Fry gently chopped shallot in olive oil. Add rice, mix it with onions properly and gently fry it. Baste everything with white wine. Immediately, when the wine evaporates, pour in the broth. As a rule, the liquid should go above the rice only by a little. When the broth is cooked away, we add some more continuously. Salt and pepper it, also add a bit of fresh thyme and maybe some of gently chopped garlic. Boil it for about ten minutes. Constantly, check the consistency of the rice.

2Na olivovém oleji si osmahneme na větší kousky pokrájené hříbky. Společně s nimi můžeme orestovat i trochu česneku, určitě však nezapomeňte přihodit i několik snítek tymiánu. Ty dodají hříbkům to správné aroma.

Next, fry bigger pieces of mushrooms in olive oil. You can possibly fry them together with a bit of garlic but don’t forget to throw in several twigs of thyme as they give the mushrooms just the right aroma.

3Téměř uvařenou rýži odstavíme z plotny, necháme ji vstřebat zbytek tekutiny a nakonec přimícháme orestované hříbky, nyní již bez snítek tymiánu. Zamícháme, přehodímeutěrkou a přibližně pět minut necháme odpočívat. Jakmile rýže vsákne zbytek vývaru a oleje a dostane se do stavu „al dente“, vraťte ji zpět na plotnu a naposledy přilijte trochu vývaru. Na plotně teď zůstane rizoto jen chvilku – sotvaže se vývar začne vařit, přidejte bohaté množství parmazánu i másla, zamíchejte, opět odstavte a opět nechte v klidu odpočívat mimo plotnu. Tentokrát stačí maximálně minutka.

Put almost finished rice away from the cooker and let it soak up the rest of the liquid and finally mix in the fried porcinis but this time – without the thyme twigs. Stir everything, cover with a lid or dishcloth and let it rest for about five minutes. As soon as the rice soaks up the remaining broth with oil and when it reaches the „al dente“ state, put it back on the cooker and for the last time, pour in some chicken broth. The risotto will stay on the cooker only for a while – until the broth starts boiling. Then, immediately add rich amount of parmesan cheese and butter, stir it, put away again and leave it resting besides the cooker. This time, a minute is just enough.

4Nakonec vmíchejte trochu lanýžového oleje. Ozdobené parmazánem ihned servírujeme, to aby lahodná chuť lanýžového oleje nevyprchala. Dobrou chuť!

Finally, mix in a little of truffle oil. Decorate the meal with parmesan cheese and serve immediately in order to preserve the taste of the truffle oil. Bon appétit!

03. DSC_8675

photos by me © bohemiansymphony.net 2014

Facebook IconTwitter IconVisit me on Pinterest