002. DSC_4216001. DSC_4392004. DSC_4192005. DSC_4364006. DSC_4398007. DSC_4279009. DSC_4168

kabát/coat: ASOS

sukně & svetr/skirt & sweater: Zara

brože/brooches: Bijouterie, Koruna Palace

kabelka/bag: Michael Kors

lodičky/heels: Stradivarius

S nadšením kvituji předpověď počasí na nadcházející dny. Jsou sice s ručením omezeným a i na den předem se jim dá věřit jen stěží, ale opravdu moc si přeji, ať se vyplní. Byť oblačno, krásných pět až šest stupňů vítám. Nedosahují sice úžasných devíti, za nichž před dvěma týdny vznikaly tyto fotky, ale je mi jasné, že na začátku února nemůžu chtít v našich klimatických podmínkách všechno. ;-)

Pár slov k outfitu. Kostkovaný kabát z ASOSu je součástí mého šatníku od listopadu minulého roku. Jsem na něj náležitě hrdá – je krásný, kvalitní a příjemně hřeje; navíc v záplavě černé našich ulic zcela jistě vynikne. Pokud jste se dívali pozorně, jistě jste si všimli, že celému outfitu dominují tři barvy. Kabát svou krémově bílou, šedivou a vínovou udal jasný tón. Od broží až po lodičky. ;-) Ať se Vám dnešní příspěvek líbí a inspiruje Vás!mezi

Enthusiastically, I acknowledge the weather forecast for the forthcoming days. Although its credibility is rather limited and one can hardly rely on it even if it would be just for one day, I really hope it will come true. Even though it might be cloudy, I welcome those beautiful five to six degrees above zero. The temperature probably won’t reach amazing nine, during which, two weeks ago, these photos were being taken. However, it is obvious to me that at the beginning of February, I cannot ask our climate for miracles.

A few words about the outfit. The chequered coat by ASOS has been part of my wardrobe since the November last year. I am duly proud of it. It is beautiful, of a high quality and nicely warm. Moreover, it is bound to stand out in the crowd of black-coloured clothes in our streets. If you look carefully, you will surely notice that the outfit is dominated by three colours. The coat sets the tone with its creamy white, grey and burgundy-red. From the brooches to the high heels. I hope you will like the today’s article and it will inspire you!

photos by Mr. JPB © bohemiansymphony.net 2014